16.06.2017

Norskamine võib olla märk tõsisest tervisehäirest

Norskamine on üks neist paljudest tervisehäiretest, mis ei mõjuta ainult selle käes kannatavat inimest ennast. On ju arusaadav, et valjusti norskav inimene segab ka teiste und. Seejuures on aga huvitav, et norskaja ise reeglina seda ei taju ja ta saab oma unehäiretest teada teistelt inimestelt. Ent tähele tasub panna, et sageli norskamine viitab tihti suuremale probleemile tervisega.

Norskamine – millal saab sellest probleem?

NorskamineNorskamine kui unehäire segab selgelt inimese und ja seetõttu on päevane unisus kerge tekkima. Kui tööl või koolis korraks tukastamine võib heal juhul tuua kaasa vaid kerge pilke, siis väga suureks probleemiks on autoroolis magama jäämine. Selle tagajärgede traagilisus ei ole kindlasti uudiseks.

Üks levinumaid norskamisega kaasnevaid haigusi on krooniline uneapnoe, millel on enam kui kümme erinevat kuju. Sellisel juhul vajub hingamisteede ülemine osa une ajal kokku ja toob kaasa hapnikusisalduse vähenemise kehas. Kuigi kaasnevaid probleeme on palju, on üheks olulisemaks rühmaks probleemid südamega:

  • südame rütmihäired;
  • südamehaigused;
  • südamelihase infarkt.

Probleeme on võimalik ka ennetada, vähendades alkoholi tarbimist ja suitsetamist, toitudes tervislikult ning suurendades igapäevast liikumist. Tavalise uneapnoe puhul võivad need lihtsamad meetodid ka probleemi kõrvaldada.

Kuidas norskamist ravida?

Norskamise ravi sõltub haiguse täpsest tüübist ja sellega kaasnevatest probleemidest. Enne võimaliku ravi määramist tuleks osaleda põhjalikul uneuuringul. Norskamise võimalike raviviiside hulka kuuluvad:

  • ravi positiivrõhu seadmega ehk PAP-ravi, mis on kõige levinum uneapnoe ravimeetod. Kasutatakse ööseks näole asetatavat maski, mille kaudu juhitakse hingamisteedesse õhku;
  • ravi suusisese aparaadiga ehk norskamiskape. Suusisene seade suurendab hingamistee mahtu, kuid kuna seadet tuleb kasutada igal ööl, tuleb kindlustada selle sobivus patsiendile;
  • operatiivne ravi, mille käigus võidakse nina avaramaks opereerida, kurgumandlid eemaldada või koguni lõualuud korrigeerida.
  • positsiooniravi, millega reguleeritakse magamisasendit.

Kui tunned muret oma une kvaliteedi pärast või oled kimpus norskava pereliikmega, siis pöördu julgelt Hea Une Keskuse spetsialistide poole. Aitame Sind sobiva uuringuga ja leiame sobiva ravi.

09.09.2022

Unenõustaja hoiatab: nutiseadmega une jälgimisest võib välja kujuneda unehäire

Nutikellad on väärt abimehed, millega oma unemuutustel silma peal hoida. Samas tasub aga jälgida, et une monitoorimisest ei areneks välja ortosomnia – ebatervislik kinnisidee ideaalse une saavutamiseks. Mida ortosomnia...
Loe edasi
04.08.2022

Vastuvõttu alustab Marii Haak

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, unenõustaja Marii Haak. Tema juurde on oodatud vastuvõtule kõik täiskasvanud, kellel on mured une ja ärevusega, probleemid suhetes, depressioon
Loe edasi
08.07.2022

Vastuvõttu alustab Inna Grišakova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog, pereterapeut Inna Grišakova, kelle vastuvõttudele on oodatud eesti- ja venekeelsed inimesed (lapsed, noorukid, täiskasvanud) nii paari- ja pereteraapiasse kui ka individuaalsesse psühhoteraapiasse.
Loe edasi
10.06.2022

Vastuvõttu alustab Natalja Mizerova

Meie meeskonnaga on liitunud psühholoog ja toitumisterapeut Natalja Mizerova, kes tegeleb nii individuaalse kui ka paarinõustamisega ning toitumisteraapiaga.
Loe edasi